Svetovni dan voda obeležujemo 22. marca pod okriljem Združenih narodov. Letošnja tema je ohranjanje ledenikov, s poudarkom na globalnem ukrepanju za trajnostno upravljanje z vodo in zmanjševanje emisij. Ledeniki se pretirano hitro topijo, kar spreminja vodne tokove in lahko vsakodnevno prizadene milijone ljudi s poplavami, sušami in dvigom morske gladine.
Ublažitev podnebnih sprememb in prilagajanje na taljenje ledenikov je ključnega pomena za zaščito ekosistemov. Voda lahko zagotovi mir ali zaneti konflikte – kadar je ni dovolj, kadar je onesnažena ali kadar ljudje nimajo do nje dostopa, prihaja do napetosti. Zato je sodelovanje znotraj držav in med njimi nujno. Z rastjo prebivalstva postaja voda vse pomembnejši dejavnik v boju proti revščini in degradaciji okolja.
Smo ena redkih držav, ki ima pravico do pitne vode zapisano v ustavo – a žal po osmih letih ni vidnih sprememb. To je bila simbolična gesta brez resničnih ambicij. Še vedno imamo naselja brez pitne vode, več kot 100.000 prebivalcev pije vodo iz lastnih zajetij, za katera sploh ni podatkov o kakovosti. Zavajajoči referendum za pitno vodo ni prinesel nobene konkretne rešitve.
Slovenija, kljub temu da je bogata z vodnimi viri, lahko ostane brez varne pitne vode zaradi malomarnosti in neupoštevanja previdnostnega načela. Posegi v vodovarstvena območja, kot je gradnja kanalov za odplake nad pomembnimi viri pitne vode ali ohranjanje strelišč na kraškem terenu, ki omogoča hitro infiltracijo nevarnih snovi v podtalnico, predstavljajo nesprejemljivo tveganje.
Gre za največje možno okoljsko tveganje – mikroorganizmi, nevarne bakterije, hormonski motilci, eksplozivne snovi in drugi onesnaževalci lahko dolgoročno ogrozijo zdravje stotin tisočev prebivalcev. Tovrstna dejanja so okoljski kriminal, ne pa koraki v smeri trajnostnega razvoja.
Zeleni Slovenije zato pozivamo:
Voda je življenje. Voda je pravica. Voda ni prostor za kompromise.
Zeleni Slovenije
Mestni trg 4, 2250 Ptuj
e-pošta: zeleni@zeleni.si