Odziv Zelenih Slovenije na stališče in mnenje DEM glede projekta vetrne elektrarne Rogatec

22. 03. 2025

Zeleni Slovenije zavračamo trditve in obtožbe DEM o neutemeljenosti naših pomislekov glede projekta vetrne elektrarne Rogatec. V našem stališču poudarjamo ključne nepravilnosti in pomisleke, ki se nanašajo na ta projekt ter opozorili na resne pravne, okoljske in družbene posledice, ki jih ta projekt lahko povzroči.


• Pravna nesprejemljivost umeščanja DPN v prostor
Projekt umeščanja vetrnih elektrarn v prostor, kot je bil izveden v primeru Rogatec, krši osnovne pravne standarde, ki zagotavljajo transparentnost in vključevanje javnosti. Izključitev širše javnosti iz razprave je v nasprotju z Aarhuško konvencijo, ki zagotavlja pravico javnosti do sodelovanja pri okoljskih odločitvah. Dodatno je neustrezno tudi pomanjkanje obveščanja sosednjih držav in lokalnih prebivalcev o vplivih tega projekta na okolje.


•Neobveščenost in pomanjkanje transparentnosti
Trditev, da je investitor skozi leta 2019 že obveščal lokalno skupnost, ne drži. Mnogi prebivalci občin Žetale, Rogatec in sosednjih območij niso bili ustrezno obveščeni o potencialnih vplivih tega projekta. Občinske predstavnike ni bilo mogoče seznaniti z vsemi pomembnimi dejstvi, ki bi jih morali upoštevati pri odločitvah, kot so vplivi na kakovost življenja in okolje.


• Omejena avtonomija lokalnih skupnosti
Pogojevanje z vidika države, kjer je zahteva za soglasje občinskih prostorskih načrtov (OPN) v povezavi z DPN, je pravno nevzdržno. To pomeni, da občine izgubijo svojo avtonomijo pri odločanju o razvoju svojih prostorov, kar lahko vodi do še večjih zlorab in neupoštevanja interesov lokalnih prebivalcev.


• Okoljski in naravovarstveni pomisleki
Projekt ogroža izvir pitne vode reke Sotle, bližnji pragozd in vpliva na vizualno podobo krajine, kar bi lahko imelo dolgoročne negativne posledice za lokalno okolje. Prav tako nas skrbi vpliv na naravni park na hrvaški strani, kjer bi gradnja vetrnih elektrarn predstavljala nesorazmeren poseg v to občutljivo območje.


• Neustrezni roki za pripombe in odločanje
Rok za oddajo pripomb do 30. marca je nesprejemljivo kratek. Občinski svetniki in župani občin, kot so Žetale in Rogatec, nosijo politično odgovornost in morajo prevzeti aktivno vlogo pri zaščiti interesov svojih občanov. Če občina ne izjasni svojega stališča, se lahko šteje, da soglaša s projektom, kar je v nasprotju z željami mnogih občanov, ki nasprotujejo tem posegom.


Zeleni Slovenije ne moremo podpreti projekta, ki se izvaja brez ustreznega vključevanja javnosti, brez transparentnih postopkov in brez upoštevanja ključnih okoljskih in pravnih standardov. Občina mora prevzeti odgovornost in zaščititi interese svojih prebivalcev pred morebitnimi škodljivimi posledicami tega projekta. Poudarjamo, da mora vsaka odločitev v zvezi s tem projektom temeljiti na načelu
previdnosti, ki zagotavlja zaščito okolja in ohranjanje kakovosti življenja za prihodnje generacije. Ob tem pa opozarjamo na slabo upravljanje reke Drave in že dolgo obstoječo problematiko glede mulja, kjer se kljub opozorilom lokalnih skupnosti in prebivalstva ob Dravi ni premaknilo nič.

Kontaktni podatki

Zeleni Slovenije
Mestni trg 4, 2250 Ptuj

e-pošta: zeleni@zeleni.si

Želim sodelovati

Včlani se

Povezave

Sledi nam na omrežjih

Copyright 2022 © Zeleni Slovenije. Vse pravice pridržane.
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram