Zeleni Slovenije smo že konec marca izrazili zaskrbljenost zaradi nedavnega kemičnega onesnaženja pitne vode v Logatcu, kjer so bile odkrite nevarne snovi, kot so anionski detergenti, benzotriazol, kisline in amini.
To predstavlja resno grožnjo zdravju prebivalcev ter kaže na pomanjkljivosti v sistemu varovanja naših
vodnih virov. Da je prišlo do onesnaženja pitne vode, je Komunalno podjetje Logatec objavilo v petek, 28.3.2025, ko je v delu Logatca prepovedalo uporabo pitne vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno, vključno s pranjem perila. Prepoved je trajala sorazmerno dolgo, kar kaže na visoke vsebnosti in ogrožanje prebivalstva in narave.
Ob tem pa je potrebno opozoriti, da imajo vodni viri v Logatcu pomemben vpliv tudi na Barje in Ljubljansko kotlino, saj se Ljubljanica napaja iz kraških izvirov, Logatec torej posredno vpliva tudi na njen pretok. Ob tem bi bilo potrebno opraviti celovite analize na širšem območju.
Spomnimo, da to ni osamljen primer. V preteklosti smo že bili priča podobnim incidentom, kot je bila
zastrupitev pitne vode v Žalcu, kjer je zdravstveno pomoč poiskalo skoraj 500 ljudi , ter onesnaženje
vode v Kanalu ob Soči s stirenom. Ti dogodki poudarjajo nujnost celovitega pristopa k zaščiti naših
vodnih virov.
Zato smo Zeleni Slovenije danes na Policijo in Specializirano državno tožilstvo naznanili sum storitve kaznivega dejanja proti neznanemu storilcu. Sicer je moč razumeti, da določene aktivnosti na tem področju že potekajo, a glede na prakso, ki smo ji priča v primeru gradnje kanala C0, kjer še po dveh letih od naše naznanitve ni bilo storjeno nič, le to pospešimo tudi z našo prijavo teh sumov.
Upamo in pričakujemo, da bo naša naznanitev kaznivega dejanja pospešila aktivnosti Policije in Specializiranega državnega tožilstva, obenem pa ponavljamo naše pozive k:
Varna in čista pitna voda je temeljna pravica vsakega posameznika. Zeleni Slovenije bomo še naprej
aktivno spremljali situacijo in si prizadevali za trajnostne rešitve, ki bodo zagotavljale zdravje in
dobrobit naših državljanov ter ohranjanje naravnih virov za prihodnje generacije.
Zeleni Slovenije
Mestni trg 4, 2250 Ptuj
e-pošta: zeleni@zeleni.si